Proteza ruchoma to uzupełnienie, które nie jest przymocowane do zębów sąsiednich na stałe. Uzupełnienie takie należy wyjmować z jamy ustnej w celach higienicznych oraz na noc. Istnieją różne rodzaje uzupełnień ruchomych. Uzupełnienia te są umocowane do pozostałych zębów różnymi rodzajami specjalnych klamer lub zatrzasków. Różnice polegają również na wykorzystaniu różnych materiałów, z których taka proteza jest wykonana oraz różnych konstrukcji i budowy tych uzupełnień. Każda sytuacja w jamie ustnej jest inna i wymaga indywidualnego planowania. Najlepsze w danej sytuacji uzupełnienie dobierze oczywiście lekarz dentysta biorąc pod uwagę wygodę, estetykę oraz funkcjonalność i wytrzymałość uzupełnienia.
Podstawowe rodzaje wykonywanych w chwili obecnej ruchomych protez zębowych to po pierwsze
- protezy całkowite (w przypadku gdy pacjent nie posiada już własnych zębów) oraz
- protezy częściowe (w przypadku gdy pacjent posiada braki zębowe, ale również zęby własne)
protezy częściowe dzielą się na:
– protezy osiadające (w całości wykonane z akrylu)
–protezy szkieletowe (posiadają ograniczoną płytę protezy w formie cienkiego metalowego szkieletu oraz odlewane na kształt zębów klamry)
–protezy na elementach precyzyjnych (mocowane do koron protetycznych przy pomocy rygli, zamków, zasów i innych elementów)
W obydwu przypadkach istnieje również możliwość wykonania uzupełnień stałych czyli nie wyjmowanych z ust – poprzez umocowanie takich uzupełnień do implantów lub pozostałych zębów sąsiednich. Niestety nie w każdym przypadku jest to możliwe. Jeśli potrzebujesz mieć wykonane uzupełnienie protetyczne – Twój lekarz dentysta – powie Ci jakie uzupełnienia da się wykonać w Twoim przypadku, a których wykonać nie można.