Dlaczego mikroskop zabiegowy?

Ludzkie oko jest bardzo precyzyjnym układem optycznym. Posiada ono jednak pewne ograniczenia. Mikroskop dentystyczny to urządzenie pozwalające na uzyskanie znacznego powiększenia widzenia pola zabiegowego (zazwyczaj do około 30x). Jego użycie w niektórych zabiegach umożliwia wykonanie czynności, które bez tego urządzenia – nie byłyby możliwe. Najczęściej, choć nie tylko- stosuje się go przy zabiegach endodontycznych (leczenie kanałowe).

Do czego używa się mikroskopu zabiegowego?

Dziedziną stomatologii, w której najczęściej używa się mikroskopu zabiegowego jest endodoncja czyli leczenie kanałowe.

Kanały korzeniowe to struktury o średnicy często nie przekraczającej 0,1-0,2 mm, zaś komora zęba w której są rozmieszczone ujścia tych kanałów to przestrzeń o średnicy od 0,5 do 4mm. Opracowanie (udrożnienie i poszerzenie kanałów korzeniowych), a przed tym- w ogóle odnalezienie wszystkich kanałów jest czasami praktycznie niemożliwe, bez użycia mikroskopu- szczególnie jeśli chodzi o tzw.kanały dodatkowe (najczęściej, ale nie tylko – występujące w zębach trzonowych). Pozostawienie nieopracowanego kanału może prowadzić do późniejszych dolegliwości bólowych oraz innych powikłań – np.w postaci rozwoju zmian okołowierzchołkowych i torbieli umiejscowionych przy końcu korzenia zęba.

Mikroskop jest też praktycznie nieodzowny przy leczeniu niestandardowych przypadków oraz usuwania powikłań leczenia kanałowego (np.złamane narzędzie w kanale korzeniowym, zamykanie perforacji kanałów lub komory zęba, usuwanie zębiniaków i inne).

Kiedy jeszcze używamy mikroskopu?

W naszym gabinecie mikroskop wykorzystywany jest nie tylko w przypadku leczenia kanałowego. Duże powiększenie małego pola operacyjnego jakim jest powierzchnia zęba- przydatne jest w niemalże każdej dziedzinie stomatologii. Używamy go standardowo również w chirurgiistomatologii zachowawczej czy protetyceMikroskop znacznie zwiększa dokładność i precyzję zabiegu, co w stomatologii jest podstawą powodzenia leczenia.

Wykonanie chociażby standardowego wypełnienia zęba w powiększeniu mikroskopu, ma szansę dać efekt o wiele bardziej dokładnego i szczelnego uzupełnienia. To samo tyczy się cementowania prac protetycznych, części zabiegów chirurgicznych, a my często wspieramy się powiększeniem nawet przy usuwaniu kamienia czy osadu.

Mikroskop daje po prostu o wiele lepszy wgląd w pole operacyjne, które w przypadku stomatologii jest polem bardzo małym