Korony protetyczne i wkłady koronowo-korzeniowe
Korona protetyczna jest to sposób na odbudowanie zęba mocno zniszczonego przez próchnicę lub w wyniku urazu (złamanie zęba). Korona protetyczna ma charakter „czapeczki” obejmującej pozostałe, tkanki zęba po jego oszlifowaniu. Stosowane są korony wykonane z różnych materiałów. Najczęściej- zewnętrzną powłokę stanowi wysoce estetyczny materiał ceramiczny– bardzo trudny lub niemożliwy do odróżnienia od zdrowego zęba. Różnice pomiędzy koronami stanowią ich podbudowy/wzmocnienia. Mogą to być stopy metali nieszlachetnych, stopy złota lub materiały o estetyce ceramiki, która pokrywa koronę z zewnątrz- np. tlenek cyrkonu, tlenek glinu i inne. podbudowa taka jest potrzebna do utrzymania prawidłowych właściwości mechanicznych odbudowy protetycznej. Uzupełnienie tego typu jest cementowane na oszlifowanym zębie na stałe. Pacjent – nie wyjmuje go z jamy ustnej przez cały okres jego używania.
Oprócz właściwości estetycznych i funkcjonalnych różnych rodzajów koron- różnią się one kosztem wykonania. Ostateczną decyzję na temat wyboru materiału użytego do wykonania podbudowy dokonuje pacjent. Lekarz dentysta na wizycie – przedstawia Ci wszystkie wady i zalety poszczególnych uzupełnień – tak, żeby podjęcie tej decyzji nie stanowiło problemu.
wkłady koronowo-korzeniowe to elementy, które sięgają wgłąb korzenia pozwalając utrzymać się koronie protetycznej przy najbardziej zniszczonych zębach – takich, w których ilość tkanek nad dziąsłem- nie pozwoliłaby już na wykonanie i utrzymanie samej korony protetycznej. Wkłady odbudowują główną część, zrąb zęba, tak aby utrzymanie korony protetycznej było możliwe. Wkłady takie wykonane są z różnych materiałów – mogą to być wkłady z włókna szklanego, metalu nieszlachetnego lub złota. W niektórych sytuacjach wykonuje się również wkłady z tlenku cyrkonu. Również i w tym przypadku uzupełnienia te różnią się właściwościami zarówno mechanicznymi jak i estetycznymi oraz kosztem wykonania. Tutaj również pełną informację na temat tych uzupełnień otrzymasz na wizycie.
Most to uzupełnienie brakującego, pojedynczego zęba lub ich większej ilości, które przymocowane jest do zębów sąsiednich – na stałe. Uzupełnienia takiego nie wyjmuje się z jamy ustnej przez kolejne lata – od momentu zacementowania do końca jego użytkowania. Most- wymaga odpowiedniego przygotowania (oszlifowania) zębów do których będzie przymocowany. Czasami zęby sąsiednie są zniszczone w takim stopniu, że należy wykonać najpierw leczenie kanałowe oraz wkład koronowo-korzeniowy odbudowujący główną część- zrąb zęba. Dokładnych informacji na temat możliwości uzupełnienia brakującego zęba mostem oraz ewentualnych- innych rozwiązaniach (np. implant, bądź uzupełnienie ruchome) otrzymasz oczywiście bezpośrednio na wizycie w gabinecie dentystycznym. Każda sytuacja to sytuacja indywidualna. Powyższe informacje są jedynie informacjami orientacyjnymi. Pamiętaj, że każde uzupełnienie protetyczne ma swoje ograniczenia i nie w każdym przypadku może zostać wykonane. Na wizycie dowiesz się również jakie są różnice pomiędzy różnymi rodzajami mostów. Mogą one być wykonane z różnych materiałów (różnice dotyczą podbudowy/wzmocnienia mostu – może to być stop metali nieszlachetnych, stop złoty lub materiały o estetyce ceramiki – np. tlenek cyrkonu). Różne rodzaje podbudów różnią się między sobą – właściwościami mechanicznymi, biologicznymi (biozgodność, właściwości bakteriobójcze – takie właściwości ma np. złoto), oraz kosztem wykonania. Na wizycie otrzymasz szczegółowe informacje na ten temat, dzięki którym podjęcie decyzji- wyboru materiału nie sprawi Ci kłopotu.
Licówka to uzupełnienie dzięki którego możemy zmienić kształt i kolor zęba. Są one wykorzystywane głównie w celach poprawy estetyki. Zmienić możemy dzięki nim zarówno kolor, kształt jak i w pewnym zakresie ustawienie zęba.